104,99 €
Artikel-Nr.: 992007776
Hersteller-Nr.: GSD-908HP
GTIN: 4711605280167
Auf Lager, Lieferzeit 1-2 Werktage
Produktnummer:
992007776
| Leistung | |
|---|---|
| Leistung | Nicht-blockierende Switching-Kapazität: 18 Gbit/s, Switching-Durchsatz: 13.3 Mpps |
| Netzwerk | |
| Typ | Switch |
| Unterkategorie | Netzwerk-Hubs und Switches |
| Untertyp | Gigabit Ethernet |
| Formfaktor | Desktop |
| Anz. Anschlüsse | 8 |
| Größe der MAC-Adresstabelle | 4000 Einträge |
| Jumbo-Rahmenunterstützung | 9KB |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE+ |
| PoE-Budget | 120 W |
| Statusanzeiger | Stromversorgung, PoE, Link/Aktivität |
| Leistungsmerkmale | Flusskontrolle, Halbduplex-Modus, Vollduplex-Modus, 192-KB-Paketpuffer, Auto-Uplink (Auto MDI/MDI-X), Store-and-Forward |
| Produktzertifizierungen | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x |
| Ports | |
| Menge | 8 |
| Typ | 10/100/1000 (PoE+) |
| Ports (zweite) | |
| Menge | 1 |
| Typ | 10/100/1000 (Uplink) |
| Bereitgestellte Schnittstelle | |
| Schnittstellen | 8 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ - 30 W, 1 x 1000Base-T RJ-45 Uplink |
| Stromversorgungsgerät | |
| Typ | Internes Netzteil |
| Leistungsaufnahme im Betrieb | 120 Watt |
| Verschiedenes | |
| Farbkategorie | Schwarz |
| Kennzeichnung | FCC |
| Abmessungen und Gewicht | |
| Breite | 23,5 cm |
| Tiefe | 10,3 cm |
| Höhe | 2,7 cm |
| Gewicht | 628 g |
| Umgebungsbedingungen | |
| Min Betriebstemperatur | 0 °C |
| Max. Betriebstemperatur | 50 °C |
| Min. Lagertemperatur | -10 °C |
| Max. Lagertemperatur | 70 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 5 - 95 % (nicht kondensierend) |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit bei Lagerung | 5 - 95 % (nicht kondensierend) |
Produktbeschreibung
Planet Switch 8 x 10/100/1000 PoE+ + 1 x Uplink Desktop
Produktbeschreibung:
Complies with IEEE 802.3, 10Base-T, IEEE 802.3u 100Base-TX,IEEE 802.3ab 1000Base-T 9-Port 10/100/1000Mbps
Gigabit Ethernet Switch 8-Port supports 51V DC
power to PoE Powered Device (Port 1 to port 8)
Power over Ethernet Complies with IEEE 802.3af /
802.3at Power over Ethernet End-Span PSE 120-watt
PoE budget Up to 8 IEEE 802.3af devices powered
Supports PoE Power up to 15.4 watts for each PoE
port Up to 4 IEEE 802.3at devices powered Supports
PoE Power up to 30 watts for each PoE port Auto
detects powered device (PD) Circuit protection
prevents power interference between ports Remote
power feeding up to 100m Switching Hardware
based 10/100Mbps,
half / full duplex and 1000Mbps full duplex mode,
flow control and auto-negotiation and auto MDI/MDI-X
Features Store-and-Forward mode with wire-speed
filtering and forwarding rates IEEE 802.3x flow
control for full duplex operation and back pressure
for half duplex operation Integrates address look-up engine,
supporting 4K absolute MAC addresses 192 KB packet
buffer 9K Jumbo frame supports at 1000Mbps duplex
mode Automatic address learning and address aging
Supports CSMA/CD protocol Hardware Made of metal,
desktop size and wall-mount design LED indicators
for system power,
PoE usage 100%, per port PoE In-Use (Port 1 to port 8),
per port Link / Act (10/100/1000Mbps, port 1 to port 9).
51V DC, 2.5A external power adapter FCC, CE Class
A compliant Centralized Power Distribution
for Ethernet Networking The GSD-908HP,
a new member in the PLANET 802.3af / 802.3at PoE
Unmanaged Gigabit Ethernet Switch family,
is an 8-port 10/100/1000T 802.3at Power over Ethernet
+ 1-port 10/100/1000T Desktop Switch with a total
of 120 watts of PoE budget,
which is an ideal solution to fulfilling the demand
of sufficient PoE power for network applications
with Gigabit Ethernet speed transmission.
The eight 802.3af / 802.3at PoE Gigabit ports
provide PoE power injector function which is able
to drive 8 IEEE 802.3af compliant powered devices
or 4 IEEE 802.3at compliant powered devices.
The GSD-908HP also provides a simple, cost-effective
and non-blocking Gigabit wire-speed performance.
It comes with a metal compact housing, suitable
for desktop deployment in SOHO office or department
network application.
Perfectly Integrated Solution for PoE IP Camera
and NVR System Different from the general PoE
Switch which usually comes with 12 or 24 PoE ports,
the GSD-908HP provides eight 802.3af / 802.3at
PoE Gigabit ports for catering to small scale
of IP surveillance networks at a lower total cost.
The GSD-908HP comes with high performance switch
architecture and 120-watt PoE power budget.
The recorded video files from 8 PoE IP cameras
can be powered by the GSD-908HP and saved in the
8-channel NVR system or surveillance software
to perform comprehensive security monitoring.
For instance, one GSD-908HP can be combined with
one 8-channel NVR and 8 PoE IP cameras as a kit
for the administrators to centrally and efficiently
manage the surveillance system in the local LAN
and the remote site via Internet.
Stable and High Performance Switch Architecture
The GSD-908HP has a 4K MAC address table,
featuring high performance switch architecture
capable of providing the non-blocking 18Gbps switch
fabric and wire-speed throughput as high as 13.3Mpps,
which greatly simplifies the tasks of upgrading
the LAN for catering to increasing bandwidth demands.
Besides, the 802.3x full-duplex flow control function
of the GSD-908HP enables PD devices and servers
to be directly connected to the switch for wire-speed
packet transfer performance without the risk of packet loss.
Easy Cable Connection With data and power over
Ethernet from one unit,
the GSD-908HP reduces cabling requirements and
eliminates the need for dedicated electrical outlets on the wall,
ceiling or any unreachable place. A wire that
carries both data and power can lower the installation costs,
simplify the installation effort and eliminate
the need for electricians or extension cords.
Providing 8 PoE interfaces, the GSD-908HP is ideal
for small businesses and workgroups requiring
the PoE deployment of wireless access points,
IP-based surveillance camera or IP phones in any
places with ease,
efficiency and cost-effectiveness.
Technische Details:
Allgemein
Gerätetyp
Switch - 8 Anschlüsse
Gehäusetyp
Desktop
Untertyp
Gigabit Ethernet
Ports
8 x 10/100/1000 (PoE+) + 1 x 10/100/1000 (Uplink)
Power Over Ethernet (PoE)
PoE+
PoE-Budget
120 W
Leistung
Nicht-blockierende Switching-Kapazität: 18 Gbit/s
Switching-Durchsatz: 13.3 Mpps
Switching-Durchsatz: 13.3 Mpps
Größe der MAC-Adresstabelle
4000 Einträge
Jumbo-Rahmenunterstützung
9KB
Leistungsmerkmale
Flusskontrolle, Auto-Uplink (Auto MDI/MDI-X), Store-and-Forward, Halbduplex-Modus, Vollduplex-Modus, 192-KB-Paketpuffer
Produktzertifizierungen
IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3at
Statusanzeiger
Stromversorgung, PoE, Link/Aktivität
Erweiterung/Konnektivität
Schnittstellen
8 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ - 30 W
1 x 1000Base-T RJ-45 Uplink
1 x 1000Base-T RJ-45 Uplink
Stromversorgung
Stromversorgungsgerät
Internes Netzteil
Leistungsaufnahme im Betrieb
120 Watt
Verschiedenes
Produktzertifizierungen
FCC
Maße und Gewicht
Breite
23,5 cm
Tiefe
10,3 cm
Höhe
2,7 cm
Gewicht
628 g
Umgebungsbedingungen
Min Betriebstemperatur
0 °C
Max. Betriebstemperatur
50 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb
5 - 95 % (nicht kondensierend)
Min. Lagertemperatur
-10 °C
Max. Lagertemperatur
70 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit bei Lagerung
5 - 95 % (nicht kondensierend)